Nie do szuflady Wiadomości branżowe

Plac Unii pozyskał finansowanie, został wynajęty w 40 procentach i ma generalnego wykonawcę

Spółka celowa Nowy Plac Unii SA uzyskała od Banku PeKaO SA 105 mln EUR kredytu na sfinansowanie inwestycji Plac Unii Podpisano umowy najmu na prawie 40 procent powierzchni dostępnej w Placu Unii Generalnym wykonawcą części naziemnej
  • Spółka celowa Nowy Plac Unii SA uzyskała od Banku PeKaO SA 105 mln EUR kredytu na sfinansowanie inwestycji Plac Unii
  • Podpisano umowy najmu na prawie 40 procent powierzchni dostępnej
    w Placu Unii
  • Generalnym wykonawcą części naziemnej budynku została spółka Warbud SA

Otwarcie powstającego na Placu Unii Lubelskiej w Warszawie kompleksu biurowo–handlowego, inwestycji firm Liebrecht & wooD oraz BBI Development NFI SA, nastąpi w październiku 2013 roku.

Budowa Placu Unii ma zapewnione finansowanie. Umowa kredytowa opiewa na kwotę 105 mln EUR (z możliwością rozszerzenia do 120 mln EUR). Finansowania udzielił w całości jeden bank – Bank PeKaO SA To – w perspektywie ostatnich miesięcy – jedna z największych tego typu transakcji na polskim rynku nieruchomości.

 – Zależało nam by wynegocjować jak najlepsze warunki kredytu, co przy tego rzędu kwotach, w obecnej sytuacji na rynkach światowych, było wyzwaniem. Należy podkreślić, że podpisanie umowy kredytowej w obecnym terminie jest zgodne z harmonogramem przedsięwzięcia – budowa postępuje zgodnie z planem – tłumaczy Michał Skotnicki, prezes BBI Development NFI SA.

W obecnych warunkach rynkowych Bank Pekao SA jest jednym z nielicznych banków aktywnie finansujących nowe projekty budowlane w sektorze nieruchomości komercyjnych. Nasze podejście jest bardzo selektywne, a wszystkie działania są skoncentrowane wyłącznie na najlepszych projektach i na inwestorach legitymujących się odpowiednim doświadczeniem oraz pozytywną historią współpracy z Bankiem – mówi Monika Mielecka, Dyrektor Biura Finansowania Nieruchomości Komercyjnych Banku Pekao SA.

Finansowanie spółki Nowy Plac Unii i przedmiotowego projektu są właśnie przykładem realizacji tej strategii – dodaje Ewa Gawin, Opiekun Klienta w Biurze Finansowania Nieruchomości Komercyjnych.

Jednocześnie wynajętych zostało 12 000 m2 biur i10 000 m2 lokali handlowych, co stanowi około 40 procent powierzchni najmu w kompleksie Plac Unii.

– Pozyskanie prestiżowych najemców w biurowej części Placu Unii jest najlepszym potwierdzeniem atrakcyjności tego projektu inwestycyjnego. Kompleks spełnia najwyższe standardy w zakresie projektowania, zastosowanych technologii budowy, bezpieczeństwa i komfortu oraz wpływu na środowisko – stwierdza Marc Lebbe, członek zarządu Liebrecht & wooD.

Budowa nowoczesnego kompleksu przy Pl. Unii Lubelskiej rozpoczęła się pod koniec 2010 roku. Za prace przygotowawcze, przekładkowe i wykonanie części podziemnej odpowiedzialna jest spółka Warbud SA. W wyniku rozstrzygniętego właśnie konkursu ofert, Warbud SA został również generalnym wykonawcą nadziemnej części Placu Unii. Za swoje prace otrzyma kwotę ok. 49,8 mln EUR netto.

– Dokonaliśmy optymalnego wyboru generalnego wykonawcy. Kierowaliśmy się zarówno kryterium cenowym, jak i dotychczasowym doświadczeniem i referencjami firmy w zakresie realizacji tak skomplikowanych budynków wysokościowych w gęstej zabudowie centrum miasta. Ponadto, jako wykonawca części podziemnej Placu Unii, Warbud doskonale zna nasz projekt. Jesteśmy przekonani, że sprosta powierzonemu zadaniu i zgodnie z przyjętym harmonogramem prac już w trzecim kwartale przyszłego roku zakończy budowę Placu Unii – mówi Marc Lebbe.

Plac Unii będzie zespołem trzech budynków biurowych połączonych szklanym dachem na wysokości trzydziestu metrów nad ziemią. Spomiędzy dwóch sześciokondygnacyjnych biurowców, stojących wzdłuż ulic Boya-Żeleńskiego i Puławskiej, wyrośnie dominanta 90-metrowego wieżowca. Powierzchnia biurowa wyniesie 41 000 m2.

Część handlowa projektu – Galeria Miejska, będzie miała łączną powierzchnię 15 500 m2. Znajdą się w niej m.in.: markowe butiki, restauracje, kawiarnie, pralnia i delikatesy Supersam.

– Warszawski rynek nieruchomości komercyjnych staje się jednym z najważniejszych w Europie Środkowej. Inwestycja wielkości Placu Unii doskonale wpisuje się w strategię rozwoju stolicy – dodaje Rafał Szczepański, wiceprezes zarządu BBI Development NFI SA.

Otwarcie kompleksu biurowo–handlowego Plac Unii nastąpi w październiku 2013 roku.

###

Inwestorami Placu Unii są firma deweloperska Liebrecht & wooD oraz deweloperski fundusz BBI Development NFI.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie internetowej:

www.placunii.pl oraz stronach inwestorów:

www.liebrecht-wood.pl oraz www.bbidevelopment.pl

Liebrecht & wooD to europejska firma deweloperska, realizująca od ponad 15 lat projekty na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Jako jeden z niewielu deweloperów, Liebrecht & wooD zapewnia kompleksową obsługę
w dziedzinie obrotu nieruchomościami, od koncepcji po zarządzanie obiektem. Wysokie walory architektoniczne zrealizowanych projektów, znalazły uznanie jurorów wielu europejskich konkursów, w tym jury nagrody CEE Retail Awards 2009 za projekt Fashion House Outlet Centre Warsaw. W kwietniu 2009 r. firma odebrała także nagrodę „Dewelopera Roku” w Rumunii na Europa Property SEE Real Estate Awards. Główna działalność firmy skupia się na realizacjach biurowych, parkach handlowych oraz centrach typu outlet (Fashion House Outlet Centre), zlokalizowanych w głównych miastach Europy Środkowo-Wschodniej i Rosji, takich jak: Warszawa, Gdańsk, Sosnowiec, Bukareszt, Belgrad, Moskwa i Sankt Petersburg.

BBI Development NFI SA jest polską spółką publiczną, której akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W portfelu inwestycyjnym BBI Development znajdują się projekty wyróżniające się unikatową, prestiżową lokalizacją. BBI Development realizuje projekty głównie w Warszawie, oferując nabywcom zarówno ekskluzywne apartamenty przy Trakcie Królewskim (Rezydencja Foksal), jak i lofty (Koneser). BBI wspólnie z WSS Społem Śródmieście w miejscu obecnego domu handlowego Sezam realizować będzie projekt Nowy Sezam – obiekt biurowo-handlowy u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, połączony z wyjściem ze stacji Metra. W 2011 roku BBI Development podjął współpracę z Archidiecezją Warszawską, której celem jest realizacja wysokiej klasy budynku biurowego w ścisłym centrum Warszawy, na narożniku ulic Emilii Plater i Nowogrodzkiej.

 Warbud SA to jedna z największych firm budowlanych w Polsce – generalny wykonawca najbardziej prestiżowych projektów z zakresu budownictwa kubaturowego, ekologicznego, przemysłowego, specjalistycznego oraz inżynierskiego. W jej portfolio znajduje się ponad 300 zakończonych projektów inwestycyjnych, a kolejnych 50 jest w trakcie realizacji. Wiele z nich zostało wyróżnionych i nagrodzonych stanowiąc wizytówkę firmy. Spółka prowadzi działalność na terenie całego kraju za pośrednictwem regionów: Centrum, Północ, Południe, Wschód, Zachód. Wiodącym udziałowcem Warbudu jest spółka VINCI Construction – francuski potentat w dziedzinie budownictwa i robót publicznych. VINCI Construction należy do jednego z największych na świecie koncernów w sektorze budownictwa i usług powiązanych – Grupy VINCI.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy