Nie do szuflady Wiadomości branżowe

Odpowiedni stelaż i materac – przepis na dobry sen

Ze snem jest jak z gotowaniem: osiągnięcie zamierzonego efektu zależy od starannego doboru poszczególnych składników. Nawet najbardziej wyrafinowana potrawa raczej straci smak, jeśli jeden z nich będzie gorszej jakości. Na co

Ze snem jest jak z gotowaniem: osiągnięcie zamierzonego efektu zależy od starannego doboru poszczególnych składników. Nawet najbardziej wyrafinowana potrawa raczej straci smak, jeśli jeden z nich będzie gorszej jakości. Na co zwrócić uwagę kupując łóżko do naszej sypialni? Odpowiedź serwują nam specjaliści Beds.pl.

Nic tak nie wpływa na witalność i dobre samopoczucie jak zdrowy sen. Powszechnie wiadomo, że warunkiem sine qua non efektywnego wypoczynku jest wygodne łóżko. Pamiętajmy jednak, że decydując się na jego zakup, bierzemy pod lupę nie tylko rzucającą się w oczy ramę, ale także, a może przede wszystkim, te mniej wyeksponowane części – materac oraz stelaż.

Materac ma za zadanie nie tylko zadbanie o nasz komfort, ale także podparcie kręgosłupa. Uzyskane w ten sposób prawidłowe ułożenie ciała usprawnia krążenie, eliminując ryzyko wystąpienia uciążliwego bólu po przebudzeniu. Uwagę zwracamy przede wszystkim na twardość materaca. Zbyt miękki spowoduje konieczność częstej zmiany pozycji, zmuszając mięśnie do wykonania dodatkowej pracy, co w konsekwencji może doprowadzić do ich nadwyrężenia. Mija się również z prawdą stwierdzenie, że im mniej elastyczne podłoże, na którym leżymy, tym lepiej dla naszego zdrowia. Nadmiernie twardy materac nie dość, że uniemożliwi stabilizację kręgosłupa na całej jego długości, to utrudni także swobodny przepływ krwi, który może spowodować drętwienie kończyn. Nie bez znaczenia przy doborze właściwego modelu jest też waga przyszłego użytkownika. Ponieważ determinuje ona szybkość zużycia materiału oraz samego wkładu, wiele sklepów internetowych oferuje produkty o podwyższonej wytrzymałości. Dostępny na beds.pl dwustronny materac z kolekcji TRENTE w opcji H3 powstał specjalnie z myślą osobach o większej masie ciała.

W zależności od sposobu wykonania oraz rodzaju wypełnienia materace dzielimy na piankowe oraz sprężynowe. Te pierwsze są lekkie i mogą być dodatkowo wysoko- lub termoelastyczne, dzięki czemu doskonale dopasowują się do kształtu ciała i niwelują niekorzystne skutki długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Te właściwości sprawiają, że znajdują one zastosowanie w przypadku schorzeń kręgosłupa oraz zapobiegają tworzeniu się odleżyn. Równie funkcjonalnym rozwiązaniem są materace kieszeniowe. Ich pozbawiona drutów konstrukcja charakteryzuje się dobrą elastycznością punktową – każda sprężyna ugina się niezależnie od pozostałych, co nie pozostaje bez wpływu na nasza wygodę.

A to już wiesz?  Duże możliwości niewielkich przestrzeni. Rozwiązania dla małych łazienek

Jeśli znaleźliśmy już uszyty na miarę naszych potrzeb materac, następnym etapem jest dopasowanie do niego odpowiedniego stelaża (nigdy odwrotnie!). Trudno przecenić rolę, jaką ta niepozorna konstrukcja odgrywa w zapewnieniu nam zdrowego snu. Przede wszystkim stelaż pozwala dobrze spełnić swoją funkcję materacowi, podtrzymując go i gwarantując swobodny przepływ powietrza. Brak wentylacji powodowałby zawilgotnienie oraz szybkie zniszczenie wkładu, a także kumulowanie się na nim bakterii i roztoczy. Istnieje co najmniej kilka typów stelaży, jednak te najczęściej stosowane zbudowane są z osadzonych w specjalnych uchwytach lub zamocowanych za pomocą zaczepów listew i różnią się ich liczbą oraz gęstością rozstawienia. Niektóre modele umożliwiają ręczne bądź elektryczne regulowanie stopnia twardości oraz podnoszenia zagłówka i podnóżka, dzięki czemu sprawdzają się zarówno podczas snu, jak i czytania książki czy oglądania telewizji.

Jak sugerują specjaliści Beds.pl, liczą się nie tylko parametry materaca oraz stelaża, ale także trafny ich dobór do szkieletu łóżka. Materac, aby zagwarantować stabilność konstrukcji, powinien być osadzony w ramie na głębokości minimum 3 cm, natomiast zalecana wysokość części wystającej to średnio 4-10 cm. Nie należy także bagatelizować znaczenia materiału, z którego zostały wykonane meble sypialniane. Szczególnie korzystne jest lite drewno bukowe – estetyczne, ciepłe w dotyku, a przy tym wyjątkowo trwałe.

Jak widać, wybór właściwego materaca oraz stelaża to wbrew pozorom nie bułka z masłem. Powyższe wskazówki z pewnością okażą się pomocne, jednak pamiętajmy, że każde wnętrze powinno być okraszone szczyptą indywidualizmu. Tylko kierując się własnymi preferencjami przy urządzaniu sypialni mamy szansę na satysfakcję z dokonanego wyboru i… smaczny sen.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy