Wiadomości branżowe

Wymarzony pokój malucha i nastolatka

Aranżacja pokoju dla dziecka to niełatwe zadanie ? funkcjonalność musi iść tu w parze z dziecięcą czy nastoletnią estetyką. Meble powinny być zaprojektowane tak, by były atrakcyjne, ale ich forma i kolor nie powinny jednak rozpraszać. Przede wszystkim zaś, muszą być bezpieczne. Bez względu na to czy projektujemy pokój dla przedszkolaka, czy zamieszka w nim nastolatek, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Wielofunkcyjnie, ale bez chaosu

Zanim zrobimy pierwsze zakupy, spójrzmy na pokój z szerokiej perspektywy. Po pierwsze, to pomieszczenie, które przez długi czas będzie pełnić funkcję sypialni, bawialni, kącika naukowego czy hobbystycznego i miejsca spotkań z przyjaciółmi. Każda z nich będzie wymagała innej aranżacji, dlatego tak ważne jest podzielenie pokoju na poszczególne strefy. Wśród najważniejszych należy wyodrębnić cichą, spokojną przestrzeń, w której stanie łóżko ? najlepiej unikać stawiania go pod oknem i naprzeciwko drzwi wejściowych.

Szczególnie ważne jest miejsce przystosowane specjalnie do nauki, gdzie najważniejszym meblem stanie się biurko. Jego położenie determinuje dostęp do naturalnego światła ? jeśli dziecko jest praworęczne, postawmy mebel lewym bokiem do okna. Dla leworęcznych uczniów ? prawym ? zapobiegnie to zasłanianiu światła podczas rysowania czy odrabiania prac domowych. Pociechom w wieku szkolnym zafundujmy biurko z nadstawką, która pozwoli posegregować zeszyty i przybory. Nie zapomnijmy o pasujących do biurka półkach na książki.

Do zabawy czy rozwijania hobby potrzeba zwykle dwóch rzeczy: nieco kreatywności i miejsca. Aby uniknąć bałaganu spowodowanego ogromną ilością zabawek czy materiałów hobbystycznych, przemyślmy dokładnie sposób ich przechowywania. Pamiętajmy, że zasięg rąk malucha znacznie różni się od tego u dzieci w wieku wczesnoszkolnym czy nastolatków. Dla tych pierwszych wybierzmy stabilne regały o niskich półkach, dla starszych idealne będą zamykane komody.

Nieodzownym meblem w pokoju małej księżniczki jest przestronna szafa, która pomieści wszystkie kreacje. Kiedy księżniczka zaczyna dorastać, zróbmy jej prezent w postaci dużego lustra.

Kolor bez stereotypu

Minęły już czasy, gdy kolor utożsamiany był z płcią dziecka. Pamiętajmy, że praktyczny pokój malucha powinien rosnąć razem z nim, dlatego dobrana przez nas kolorystyka mebli powinna być na tyle neutralna, by swobodnie dostosowywać całą aranżację do rosnącego dziecka za pomocą dodatków ? dekoracji czy kolorów ścian ? radzi Patrycja Szambowska, Specjalista ds. Komunikacji w Grupie IMS ? Projektując kolekcję Cinderella, postawiliśmy na ponadczasową biel, którą z łatwością zestawimy z pudrowym różem, jasnym błękitem, soczystą zielenią czy słoneczną żółcią. W ten sposób chcieliśmy połączyć świat dziecięcych marzeń, oczekiwań nastolatków i rzeczywistości. ? dodaje Patrycja Szambowska.

Najnowsze trendy są dowodem na to, że nie tylko rodzice chętnie odchodzą od stereotypowych kolorów dziecięcego świata. Maluchy naprawdę dobrze czują się wśród klasycznych rozwiązań, a kluczem do ich serca jest ciekawa i pomysłowa funkcjonalność mebla, kolory ścian i dodatki.

Minimalistycznie nie znaczy smutno

Minimalizm brył mebli w dziecięcym i nastoletnim pokoju to trend, który coraz częściej dominuje w aranżacyjnych pomysłach rodziców. Rezygnacja z frontów w kolorach tęczy, prosta, uniwersalna forma mebli ? wszystko to wprowadzi do życia dziecka spokój i harmonię, ucząc go od najmłodszych lat wyczucia estetycznego i dobrego smaku. Nie bójmy się minimalizmu ? dziecko, mając do dyspozycji dużą ilość miejsca, samo kreatywnie zaaranżuje przestrzeń i z czasem stworzy także pokój idealny dla nastolatka. 


dostarczył infoWire.pl

Źródło IMS GROUP. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy

Tagi: #enie   #kolor   #kt   #materia   #nie   #rolet   #rozwi   #transparentne   #trza   #wiat   #wn