Nie do szuflady Wiadomości branżowe

Poradnik Beds.pl ? jak wybrać stelaż?

Łóżko to nie tylko materac i rama. Nawet najładniejsza oprawa nie zapewni oczekiwanego komfortu, jeśli źle dobierzemy stelaż.

Stelaż to najmniej widoczna i najbardziej niedoceniana część wyposażenia sypialni, jednak dopiero dzięki odpowiedniemu wyborowi tej konstrukcji łóżko może spełniać swoją najważniejszą funkcję – zapewnić właściwe warunki do całonocnego wypoczynku. Kiedy leżymy na łóżku, to właśnie stelaż stanowi oparcie dla kręgosłupa, dlatego tak ważne jest, by był odpowiednio elastyczny. Producenci dokładają starań, by podnieść jakość i komfort wypoczynku, projektując coraz to nowsze rozwiązania. Najprostszym jest zastosowanie podwójnych listew (od 5 do 12 w różnych modelach), służących do samodzielnego regulowania stopnia twardości. Rozmieszczone są one na wysokości odcinka piersiowo-krzyżowego, ponieważ ta część stelaża poddana jest największemu naciskowi i wymaga skutecznej amortyzacji.

Obecnie na rynku dostępne są dwa rozwiązania: stelaże zwijane i ramowe. Stelaż zwijany to najprostszy i najbardziej podstawowy model. Składa się ze specjalnie profilowanych listewek połączonych taśmą tapicerską lub parcianą. Mają one charakterystyczny „beczułkowaty” kształt, czyli są odpowiednio uwypuklone, by mogły lepiej reagować na wszelkiego rodzaju obciążenia i odpowiednio je amortyzować. Przy zakupie stelaża zwijanego ważne jest, by zwrócić uwagę na odległości między poszczególnymi listwami – powinny mieć nie więcej niż 6 cm. Im gęściej rozmieszczone są te elementy, tym bardziej równomiernie rozkłada się ciężar ciała podczas snu. Producenci podkreślają, że stelaż powinien współgrać z materacem. Listewki docelowo powinny podpierać sprężyny, dlatego zalecana odległość, która zapewni wygodę i dłuższe „życie” materaca to 3-4 cm. Ten typ stelaża zyskał sobie dużą popularność dzięki stosunkowo niskiej cenie, niedużym rozmiarom i łatwości w przenoszeniu oraz montażu. Jedyną wadą tego modelu jest to, że rozwijane listwy układane bezpośrednio na ramie łóżka mogą się przemieszczać w trakcie użytkowania.

Rozwiązaniem, które eliminuje ten problem, jest stelaż ramowy. Listewki mocowane są do ramy za pomocą specjalnych, elastycznych uchwytów, dzięki czemu pozostają na swoim miejscu. Ten model występuje w różnych wariacjach – zastosowanie solidnej konstrukcji ramy pozwala na wprowadzanie dodatkowych udogodnień. W ofercie sklepu Beds.pl znajdziemy modele z regulacją zagłówka i podnóżka, czy z pojemnikiem na pościel wewnątrz łóżka. Jeśli cenimy sobie jakość odpoczynku, wygodę i porządek w sypialni, to odpowiedni stelaż może stać się naszym najlepszym przyjacielem.

Biorąc pod uwagę wszystkie wytyczne, zakup łóżka staje się nie lada zadaniem taktycznym. Pamiętajmy jednak, że każda chwila namysłu przed zakupem jest cenna: może przynieść długie godziny spokojnego snu.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy