Wiadomości branżowe

Fontanna Potop po latach wróciła do Bydgoszczy

Kiedy 23 lipca 1904 r. na bydgoskim Weltzienplatz odsłaniano fontannę „Potop” – dzieło berlińskiego artysty, Ferdinanda Lepcke, nikt nie przypuszczał, jak burzliwe będą jej losy. Duma Bydgoszczy, swoisty symbol miasta, na początku 1943 r. została przetopiona dla celów wojennych. Monumentalne dzieło przedstawiające biblijną scenę potopu – grupę ludzi i zwierząt

Kiedy 23 lipca 1904 r. na bydgoskim Weltzienplatz odsłaniano fontannę ?Potop? ? dzieło berlińskiego artysty, Ferdinanda Lepcke, nikt nie przypuszczał, jak burzliwe będą jej losy. Duma Bydgoszczy, swoisty symbol miasta, na początku 1943 r. została przetopiona dla celów wojennych.

Monumentalne dzieło przedstawiające biblijną scenę potopu ? grupę ludzi i zwierząt uciekających przed wzbierającą falą, przez 39 lat stanowiło prawdziwą atrakcję turystyczną Bydgoszczy. Dumni mieszkańcy miasta, a także przyjezdni, kojarzyli Bydgoszcz właśnie z fontanną ?Potop?. Burzliwe czasy wojny, które odebrały wiele polskiemu dziedzictwu narodowemu, nie były łaskawe także dla symbolu Bydgoszczy. Fontanna ocalała jedynie na zdjęciach i pocztówkach.

O odbudowę dzieła od lat starało się Stowarzyszenie Odbudowy Bydgoskiej Fontanny ?Potop?. Członkowie Stowarzyszenia zamierzali zrekonstruować fontannę na podstawie zachowanych dokumentów. Przedsięwzięcie nie było proste, ale udało się je sfinalizować, dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców miasta, filantropów, inwestorów.

27 czerwca bieżącego roku, ?Potop? ponownie stał się częścią bydgoskiego krajobrazu i zachwyca swoim pięknem w parku imienia Kazimierza Wielkiego. Wśród darczyńców, wspomagających przywrócenie symbolu Bydgoszczy, znaleźli się Karla i Benjamin Pffeferkornowie ? wnuczka i prawnuk Otto Pffeferkorna, którego fabryka dała początek dzisiejszym Bydgoskim Meblom. ? Nasz związek z Bydgoszczą to nie tylko adres. Historia Bydgoskich Mebli zaczęła się właśnie tutaj, tu rozwijamy się od 130 lat. Jesteśmy częścią duchowego krajobrazu tego regionu, podobnie jak zrekonstruowana fontanna ?Potop?. Jesteśmy bardzo dumni, że mogliśmy przyczynić się do jej powrotu do Bydgoszczy ? mówi Patrycja Szambowska, Specjalista ds. Komunikacji Grupy IMS.

Lato w Bydgoszczy zaczyna się zatem pięknie i ? nieco sentymentalnie. Wszystkich, którzy pragną zobaczyć historyczną fontannę, miasto zaprasza do Parku im. Kazimierza Wielkiego. 


dostarczył infoWire.pl

Źródło IMS GROUP. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy