Nie do szuflady Wiadomości branżowe

Dekoruj w rytmie folk

Łowickie pasiaste sukienki i kurpiowskie wycinanki to najbardziej rozpoznawalne wzory polskiej kultury ludowej. Współczesna sztuka wzornicza stale poszukuje nowej jakości - dlatego projektanci sięgają do tradycji i twórczo

Łowickie pasiaste sukienki i kurpiowskie wycinanki to najbardziej rozpoznawalne wzory polskiej kultury ludowej. Współczesna sztuka wzornicza stale poszukuje nowej jakości – dlatego projektanci sięgają do tradycji i twórczo interpretują motywy etniczne. Eksperymenty z folkiem mogą przynieść efekty, które wniosą do wnętrza trochę humoru i świeżości.

Etnodesign czy neo-folklor to nowe trendy w projektowaniu. Ich popularność jest najlepszym dowodem, że czasy, w których kultura ludowa była synonimem kiczu mamy już za sobą. W historii polskiego projektowania, folklor był już wielokrotnie odkrywany przez artystów szukających inspiracji – tak, jak miało to miejsce chociażby w przypadku stylu zakopiańskiego, stworzonego przez Stanisława Witkiewicza. Współcześni architekci i projektanci nawet drobnych przedmiotów użytkowych coraz chętniej sięgają po motywy ludowe.

Jaki jest współczesny folklor? Obecnie do sztuki użytkowej podchodzi się z dużą dozą humoru, dlatego ludowość we współczesnej interpretacji to głównie zabawa formą i znanym wzorem oraz sięganie w projektach po charakterystyczne, nasycone kolory. Co to oznacza dla wnętrza, w którym chcielibyśmy wprowadzić trochę motywów folklorystycznych? Dzięki charakterystycznym wzorom zaczerpniętym z tradycji polskiej wsi, aranżacja ożywa, nabiera dynamiki i treści. Obecnie motywy ludowe są tylko inspiracją, a artyści i projektanci nadają im nowoczesny charakter. Nie musimy się martwić, że folklor to anachronizm.

Firma Franc Gardiner proponuje nadruki na roletach, które są inspirowane właśnie kulturą ludową. Seria FOLK w dekoratorze Lotari pozwoli wprowadzić do kuchni trochę kolorowego zamieszania. Soczyste wzory wykorzystujące motyw ptaków i roślin ubarwią każde wnętrze. Wielobarwny akcent w oknie pozwoli także na dobranie dodatków w żywych kolorach – obrusy, tace, wazony i donice sprawią, ze wnętrze będzie przytulne i bardzo rodzinne.

Folkowa aranżacja oznacza: wesoło, z przymrużeniem oka i ze stylem. Słowem przepis na świetną kuchnię!

A to już wiesz?  ?Toaleta Płotem? już niedługo w Kazimierzu Dolnym

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy